100 yıllık enerji içecekleri tarihinde 48 Hours Enerji'nin yeri | Dünyanın En Çok Tercih Edilen Ginseng Ürünleri

100 yıllık enerji içecekleri tarihinde 48 Hours Enerji’nin yeri

48 HOURS
25 Mart 2020

Kola türleri aslında enerji artırıcı olarak üretilmişti

Enerji içeceklerinin tarihi 1900’lerin başına dayanır. Bu tarihlerde gelişen teknoloji sayesinde bilinen tüm besinlere laboratuvar ortamında incelemeler ve testler yapılacak, insan beslenme şekilleri kökten değişecek ve besinlere bilimsel bir bakış açısı oluşacaktır.

Kahvenin enerji verdiği ve uyarıcı etkisi zaten 1000 yıldır biliniyordu. Bilimsel incelemelere tâbi tutulan kahvenin içerdiği etken maddeye kafein adı verildi. Kafein laboratuvar ortamında özütüldü, saflaştırıldı ve daha etkili faydalanma yolları arandı.

Klasik meşrubatlar dışında üretilen ilk içecek Coca-cola, Coca bitkisinin yaprakları ve Kola fıstığı (kafein kaynağı) ile oluşan formülasyondan adını aldı.

10 yıl sonra benzer formüle edilmiş Pepsi ise kendini enerji artırıcı olarak tanıtan ilk içecekti. Temelde kaybedilen karbonhidratları, elektrolitleri ve sıvıları yenileyerek vücudu ve sinir sistemini metabolik olarak uyarmaya yardımcı olan, kafein içeren içeceklerdi.

İlk gerçek anlamda enerji içeceği

1940’larda endüstriyel toplumun oluşmasıyla, besinlere bilim ile müdahale ederek, insanlara daha fazla aktivite ve güç verme hedeflendi.

Amerika’da üretilen ilk enerji içeceklerinden biri Dr. Enuf’dur. Kökenleri 1949 yılına dayanıyor. William Mark Swartz adlı Chicagolu bir iş adamı, vitaminsiz, çok şekerli ve kalorisi yüksek gazlı içeceklere alternatif olarak vitaminlerle takviye edilmiş, yumuşak bir içecek formüle etmek istedi. B vitaminleri, kafein ve şeker kamışı içeren bir ‘enerji artırıcı içecek’ geliştirdi. Bu sayede insanlar yoğun yaşam temposu ile daha kolay başa çıkabileceklerdi.

Enerji içeceğine ginseng dokunuşu

2006 yılında Türkiye’de ginseng drink olarak da bilinen 48 Hours ile enerji içeceklerine, gelişmiş ekstraksiyon teknolojisi ile elde edilmiş yüksek kalite ginseng özütü katma fikri gelişti. Bu fikir enerji içeceklerine ekstra özellikler eklemeyi mümkün kıldı.

Kırmızı kore ginseng’i Asya’da binlerce yıldır enerji kazanma ve afrodizyak amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Bu sebeple tüketiciler ürünlerimize +18 enerji içeceği, cinsel enerji içeceği ve afrodizyak içecek gibi isimleri de yakıştırdı.

1900’lü yıllarda bilimin gelişmesi ile kafein özütünden elde edilen enerji içecekleri, 100 yıl içerisinde çeşitli değişimlere uğradı. En sonunda 48 Hours’un en iyi kalite ginseng ekstraksiyonu sayesinde 48 Hours Enerji içeceği meydana geldi.

Gıda ve sağlık endürtrisinin enerji içeceklerine bakışı

Mayo Clinic‘e göre, tipik sağlıklı bir yetişkinin günde toplam 400 mg kafein tüketmesi güvenlidir. Bu, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesinin, günde 400 mg’a kadar bir kafein alımının yetişkinler için güvenlik endişeleri yaratmadığı sonucuna varılan bir panel tarafından onaylandı. ESFA‘ya göre bu miktar 4 fincan kahve (her biri 90 mg) veya 2 1/2 standart kutu (250 ml) enerji içeceğine (her biri 160 mg / porsiyon başına 80 mg) eşdeğerdir.

Bunları biliyor muydunuz?

  • İngiltere’de üretilen Lucozade Energy isimli meşrubatın ilk olarak 1929’da “iyileşmeye yardımcı olmak için” hastanelerde tüketilecek bir içecek olarak tanıtıldığını
  • 1949’da üretilmeye başlanan Dr. Enuf adlı enerji içeceğin, halen Johnson City, Tennessee’de üretildiğini ve ülke çapında seyrek olarak satıldığını
  • 48 Hours Gold ürünleri için Asya’da en iyi kalite ginsengi bulmak için uzun süre araştırma yaptığımızı

Biliyor muydunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


0
Open chat